Golf je také týmovým sportem, nejen při Ryder cupuGolf není pouze individuálním sportem. Týmové soutěže v tuzemsku i na mezinárodní scéně jsou stále populárnější a stejně tak je oblíbený i systém hry na jamky, který se v takových turnajích využívá především. Nejznámější týmovou soutěží světa je Ryder Cup, který startuje už za týden.

Golf má mnoho podob a stejně tak i herních systémů. Nejznámější je hra na rány, jak se ostatně hraje i většina turnajů. Ovšem řada zkušených golfistů by vás určitě přesvědčovala, že nejvíce se dokážou se svými přáteli bavit při jamkovce, která patří ke golfu od jeho vzniku a oblíbená je dodnes.

Tento formát hry se v individuálních soutěžích využívá při národních šampionátech na jamky. Ještě častěji je ale rozšířen jako vyvrcholení v soutěžích družstev, v domácích podmínkách počínaje extraligou až po druhou ligu. Stejným způsobem se hrají také mládežnická týmová mistrovství republiky.

Že týmový formát dokáže strhnout už i nejmenší golfisty prokazují například rovněž soutěže, která pořádá projekt Se školou na golf. Tak se hrál i nedávný Turnaj základních škol na Dýšině.

Vhodnost hry na jamky podtrhují i formáty, které jsou pro soutěže družstev využívány. Vedle singlových zápasů, v nichž hraje na každé straně jeden hráč, se hrají rovněž zápasy dvojic. Ve foursomu se hráči na každé straně střídají ve hře jedním míčem, ve fourballu má každý svůj míč a vítězem jamky je dvojice, kde jeden z golfistů odehrál nejméně ran. Podrobná specifika včetně názvosloví jsou součástí Pravidel golfu.

Celosvětově nejznámějšími soutěžemi týmů s využitím jamkového formátu jsou Ryder Cup a jeho dámská obdoba Solheim Cup. Tomu předcházela obdobně hraná juniorská soutěž, v níž se skvěle předvedla česká kadetka Denisa Vodičková. Zatímco ženská soutěž skončila za obrovského zájmu teprve nedávno, Ryder Cup začne za týden a bude v tu chvíli zcela nejsledovanější akcí v celém sportovním světě.

Právě foursomových a fourbalových zápasů si během třídenního klání (24.-26. září v americkém Wisconsinu) užijí golfoví příznivci do sytosti. Souboj mezi Evropou a USA, jejichž barvy hájí na každé straně dvanáct momentálně nejlepších golfistů svých týmů, má bohatou historii a hraje se již od roku 1927.

Původně byl soubojem mezi USA a Británií, pak britské barvy nahradila Evropa. Až do roku 2001 se hrálo vždy v lichých letech, kvůli teroristickým útokům byl tehdejší ročník přesunut na rok 2002. Loni se nehrálo kvůli koronavirové epidemii, a tak počínaje letoškem se soutěž vrací zpět do lichých let.


Foto: Zdeněk Sluka - Extraliga družstev (28.-31.7. 2021)


Zajímavosti

90 let ČGF: 2. prosince 1931 se začala psát historie České golfové federace

Na den přesně před 90 lety byla založena první organizace, která byla přímým předchůdcem České golfové federace. Tehdejší Golfový svaz ČSR byl ustanoven 2. prosince 1931 a byl také zvolen první výbor, který začal řídit...

všechny zajímavosti

Víte, že

Tlustý grip

Nedílnou součástí golfové hole je grip (držadlo). Jak ale vybrat ten správný, ten, který ti padne přesně do ruky? Není grip jako grip. Hráčům s delšími prsty se doporučuje o něco tlustší grip než je standardní tloušťka. Hráčům s kratšími prsty by si zase měl o něco lépe vyhovovat tenčí grip. Pokud uvažuješ jen o mírně tlustším gripu, kontaktuj odborníka, který ti grip podlepí páskami. V každém případě si nejprve tloušťku gripu osahej a vyzkoušej s holí několik ran, než si nový grip koupíš. Pár let jsou v trendu mimořádně tlusté gripy pro...

číst další

Hřiště

Navštivte jedno z 112 hřišť

Navštivte jedno
z 112 hřišť

Zde nalezneš golfová hřitě zapojená do Bav se golfem...

všechna hřiště

Akce pro veřejnost

DEN Bav se golfem

PilsnerGolf Resort Hořehledy

přehled akcí
© Bav se golfem 2021

 

Zadej lokalitu

 

Po zadání tvé lokality ti zobrazíme nabídku nejbližších golfových hrišť. Najdi si svůj balíček a začni hrát golf!

Loading...

Pokračujte zde